Rodzaj polisy na życie, tak jak i jej cena jest uzależniony od wielu czynników. Orientacyjne koszty ubezpieczenia na życie powinien podać nam agent wybranego towarzystwa. Na tą wartość mają wpływ dwie podstawowe kryteria, które mają wpływ na ryzyko ubezpieczenia – stan zdrowia oraz wiek ubezpieczonego.
Zwykle wraz z wiekiem lub zgodnie z sytuacją zdrowotną może rosnąć składka ubezpieczenia. Ankieta medyczna oraz dodatkowe badania medyczne pozwalają towarzystwu na stwierdzenie ryzyka wystąpienia choroby u klienta, czy też realnej utraty życia w trakcie trwania ubezpieczenia. W obu przypadkach istnieje możliwość wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń. Dlatego bierze on pod uwagę każdy z tych składników jako składowa wysokości ubezpieczenia i wysokości samej jego składki.
Oznacza to po prostu, że im wyższe jest ryzyko dla ubezpieczyciela, tym wyższe koszty będzie ponosił ubezpieczony z tytułu ubezpieczenia. Sugestią każdego ubezpieczyciela zwykle jest ubezpieczenie delikwenta jak najwcześniej. Odpowiadając na pytanie „dlaczego?” możemy się domyślać, że chciałby jak najwięcej zarobić na płaconych składkach. Ale po przemyśleniu dojdziemy do wniosku, że osoby młode, które raczej w mniejszym stopniu są narażone na większość chorób, zapłacą niskie stawki za cały okres trwania polisy, pod warunkiem braku zmian w czasie jej trwania.
Dlatego też rozwiązanie to jest najrozsądniejsze z punktu widzenia i ubezpieczyciela, i ubezpieczającego, choć większość ludzi w młodości nie myśli zwykle o realnej potrzebie funkcjonowania takiego ubezpieczenia w ich życiu.
Nie oznacza to jednak, że osoba starsza, która przechodziła poważna chorobę, nie powinna się ubezpieczyć na życie. Wręcz przeciwnie, tym bardziej powinna, a prawdopodobieństwo powodzenia podpisania polisy jest tym większe im dłuższy jest okres upływający od wyzdrowienia. Wniosek takiej osoby jest rozpatrywany indywidualnie i indywidualna jest oferta w tej sytuacji, jeśli podpisanie polisy nie zostanie całkiem odrzucone przez zakład ubezpieczeń. Często jest analizowana dokumentacja medyczna klienta i są wykonywane specjalistyczne badania opłacane przez ubezpieczyciela. Po kilkumiesięcznej procedurze towarzystwo podejmuje decyzję w sprawie polisy na podstawie szczegółowej analizy ryzyka. Kolejna rzeczą jest fakt, że odmowa jednego ubezpieczyciela nie przekreśla szansy na ubezpieczenie u innego. Dlatego nie należy rezygnować z ubezpieczenia, tylko poszukać towarzystwa, które nas ubezpieczy, ze względu na inne kryteria i indywidualne wymagania polisy.
Widać z tego, że ubezpieczenie osoby po trudnych przejściach zdrowotnych nie jest prostą sprawą, a ubezpieczenie w młodym wieku, gwarantuje niższą składkę i da pewność ochrony w przypadku zdiagnozowania poważnej choroby w odległej przyszłości. Dokładnie temu ma służyć ubezpieczenie.